
Vietnam sníží cla na americké produkty, včetně zkapalněného zemního plynu [LNG] a aut. Schválil také provoz služby Starlink společnosti SpaceX poradce amerického prezidenta a šéfa Úřadu pro efektivitu vlády [DOGE] Elona Muska.
Kroky oznámilo tamní ministerstvo financí. Agentura Reuters změny spojuje se snahou vyhnout se uvalení cel ze strany americké administrativy. Clo na americký LNG Vietnam sníží z pěti na dvě procenta. Clo na automobily sníží na 32 procent z dosavadního rozmezí 45 až 64 procent. U ethanolu klesne dovozní daň z deseti na 5 procent.
USA a Vietnam sice uzavřely smlouvu o strategickém partnerství, ale země dosud nepodepsaly dohodu o volném obchodu. Vyhlášku o snížení cel ministerstvo financí vydá ještě tento měsíc a s okamžitou platností.
„Cílem snížení cel je zlepšit bilanci s obchodními partnery,“ uvedl vedoucí oddělení daňové politiky ministerstva financí Nguyen Quoc Hung.
Podle něj Vietnam nyní například LNG z USA nedováží, ale jedná s americkými dodavateli ohledně plánovaných elektráren poháněných pomocí LNG. První dvě mají začít vyrábět a prodávat elektřinu letos v červnu. Na jednáních se podle něj podílí i prezident Vietnamu To Lam, který od loňského roku vede vietnamskou komunistickou stranu – ústřední výbor strany, politbyro i sekretariát.
Vietnam jde i po čínských firmách
Koncem loňského roku Vietnam vzbudil zájem i tím, že nařídil čínským internetovým prodejcům Temu a Shein, aby se zaregistrovaly u vlády. Pohrozil jim zablokováním jejich aplikací a internetových domén.
Čína je největším obchodním partnerem Vietnamu, který je naopak největším partnerem Číny v rámci zemí ASEAN. V oblasti přímých zahraničních investic je Čína na šestém místě. Země podepsaly mnoho dohod o obchodní spolupráci.
Vietnam ale i osvobozuje dovážené zboží v hodnotě do jednoho milionu dongů [cca 950 Kč] od daně z přidané hodnoty [DPH]. Tamější ministerstvo financí uvedlo, že většina zboží, které využívá této daňové úlevy, se do země dostává prostřednictvím online prodeje. Úřad tak navrhl zrušení této daňové úlevy u DPH.
„Vietnamská vláda a místní podniky se obávají dopadu čínských online platforem na místní trhy kvůli obrovským slevám, které tyto platformy zákazníkům nabízejí. Obavy panují i z možného prodeje padělaného zboží,“ uvedla v této souvislosti agentura Reuters.
E-shop Shein ve Vietnamu prodává déle než dva roky. Společnost Temu, vlastněná čínským e-commerce gigantem PDD Holdings, tam své zboží začala nabízet loni v říjnu. Podle zprávy společností Google, Temasek a Bain & Company vzrostl vietnamský trh elektronického obchodování v loňském roce o více než 18 procent. A je třetím největším trhem v jihovýchodní Asii za Indonésií a Thajskem.
Vietnam předchází problémům
Americký prezident Donald Trump má 2. dubna oznámit další vlnu cel, včetně dlouhodobě avizovaných recipročních cel. USA v blízké budoucnosti nejspíš uvalí cla na automobily, hliník a farmaceutické produkty. Trumpova administrativa v posledních měsících mimo jiné zavedla 25% cla na dovoz oceli a hliníku. USA také v březnu zavedly cla ve výši 25 % na dovoz z Kanady a Mexika a zároveň na 20 % zdvojnásobily dodatečná dovozní cla Číně.
Podle analytiků Vietnam aktuálním snížením cel předchází problémům. Trump je navíc v zemi sám aktivní jako podnikatel. Dceřiná společnost vietnamské developerské firmy Kinhbac City [KBC] spolupracuje s firmou The Trump Organization na projektu golfového hřiště a hotelu za 1,5 miliardy USD [34 mld. Kč] ve vietnamské provincii Hung Yen. Trump Organization je rodinnou firmou Donalda Trumpa.
„Velmi nás těší, že můžeme vstoupit na tento dynamický trh. Vietnam má potenciál v oblasti luxusního hotelnictví i zábavního průmyslu,“ uvedl výkonný viceprezident Eric Trump.
#VítěznéPortfolio: Na trzích je klid, Donald Trump ještě spí
Projekt se skládá ze dvou 54jamkových golfových hřišť spolu s hotelem a rezortem a s moderním bytovým komplexem. Vietnam, který má přes 100 milionů obyvatel, má v současnosti zhruba 70 golfových hřišť a 100 000 golfistů.
—
Co se týče Česka a Vietnamu, v ČR je silná vietnamská komunita, která obhospodařuje podstatnou část maloobchodu v zemi. Vzájemná obchodní bilance je výrazně příznivější pro asijský stát. Předloni z Vietnamu do ČR doputovalo podle Českého statistického úřadu zboží, zejména elektronika a obuv, za 63 miliard korun. Vývoz z České republiky do Vietnamu představoval asi tři miliardy korun. Za poslední roky Vietnam zvyšuje vývoz do EU o 12 až 15 procent ročně.
–ČTK/RED–