Evropské akcie prudce klesají v reakci na americká cla, jež minulý týden oznámil prezident Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX dnes otevřel poklesem o deset procent, index londýnské burzy FTSE 100 téměř o minus šest procent.
Kolem 09:30 středoevropského času frankfurtský index německých akcií DAX vykazoval pokles o 6,6 procenta pod 19 272 bodů. Londýnský FTSE 100 ve stejnou dobu odepisoval 5,4 procenta na 7 620 bodů, pařížský index CAC 40 ztrácel 6,2 procenta a nacházel se pod hranicí 6 820 bodů.
Vývoj Indexu německých akcií DAX od 20.11. 2024 do 7.4. 2025 / cca 12.00
[Zdroj: xStation]
V poklesu ráno pokračovaly i středoevropské akcie. Index varšavské burzy ztrácel 5,2 procenta. Dostal se pod 2 340 bodů. Index pražské burzy PX ve stejnou dobu vykazoval pokles o 5,5 procenta, pod 1 844 bodů. Například hodnota akcií zbrojovky Colt byla přibližně o 5,4 procenta nižší, akcie Komerční banky ztrácely 7,5 procenta.
Vývoj akcií Colt od 20.11. 2024 do 7.4. 2025 / cca 12.00
[Zdroj: xStation]
I akcie na burzách v Asii zahájily tento týden prudkým poklesem, v Hongkongu podle hlavního indexu odepisují téměř 13 procent. Hang Seng Index se pohybuje v blízkosti 19 828 bodů. Propadají se i ceny akcií v Číně. Hlavní index čínských akcií CSI 300 vykazoval pokles téměř o devět procent na 3 540 bodů. Index japonských akcií Nikkei 225 ztrácel skoro osm procent na 30 805 bodů.
Trhy reagují na americká cla
Podle analytiků se finanční trhy obávají, že svět vstoupil do obchodní války. Investoři se proto zbavují rizikovějších aktiv, jako jsou právě akcie. Situaci akcelerovalo páteční rozhodnutí Číny. Ta místo k jednání se Spojenými státy přistoupila k odvetným opatřením. Peking uvalil s platností od 10. dubna cla na veškerý americký dovoz ve výši 34 procent. Také zavedl exportní omezení na vzácné kovy. Rovněž zařadil jedenáct amerických obranných společností na seznam „nespolehlivých subjektů“ a celkově na 16 amerických společností uvalil vývozní omezení.
„Finanční trhy se aktuálně zmítají v chaosu, který vyvolaly obavy z obchodní války. Retailoví obchodníci sice masivně nakupují aktiva, která ztrácejí na ceně, ale globální charakter celních válek může trhy udržet v propadu i v nejbližších měsících,“ uvedl pro FinTag analytik XTB Stanislav Viktorin a dodal, že většina dlouhodobých investorů i spekulativních obchodníků současný vývoj zaskočil.
Upozornil na to, že vysokou volatilitou prochází i měnový trh. Americký dolar po růstu po Trumpově zvolení v posledních dnech výrazně oslabil. Minulý týden v páru s eurem ztratil více než dvě procenta na 1,11 USD/EUR, a byl tak nejslabší za poslední půlrok. Následně část svých ztrát smazal. Nyní ale opět oslabuje vůči euru.
„Finanční trhy zachvátila silná riziková averze. Americký akciový index S&P 500 už minulý týden odepsal přes šest procent, Nasdaq téměř osm procent. Kolem sedmi procent ztratily i evropské akciové indexy,“ shrnul dění z minulého týdne analytik Komerční banky Jaromír Gec s tím, že současné dění se negativně promítá i do kurzu koruny, která v posledních dnech oslabuje vůči euru.
Česká měna tento týden na nejslabší úrovni od loňského listopadu, když kurz koruny k euro atakoval 25,30 CZK/EUR.
Nejen evropské a americké akcie padají
Výprodej zasáhl o víkendu i kryptoměny. Cena bitcoinu tak spadla pod 80 000 dolarů [cca 1,8 mil. Kč]. I cena americké lehké ropy West Texas Intermediate [WTI] poprvé po čtyřech letech klesla pod 60 dolarů za barel. Aktuálně oslabuje i zlato, které investoři považují za bezpečný přístav v dobách krizí. Cena zlata vykazovala dnes pokles o 0,3 procenta na 3 026 USD [cca 69 450 Kč] za troyskou unci [31,1 gramu].
Vývoj ceny zlata od 20.11. 2024 do 7.4. 2025 / cca 12.00
[Zdroj: xStation]
Donald Trump minulý týden oznámil plošné desetiprocentní clo prakticky u veškerého zboží dováženého do USA. Od 9. dubna USA začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat takzvaná reciproční cla, která jsou vyšší a která v případě Evropské unie činí 20 procent.
Evropská unie nyní jedná o tom, jak zareaguje. Její představitelé uvedli, že se chystají k rázné odvetě. Toho se ale obává většina ekonomů. Argumentují, že tím Evropská unie situaci jenom zhorší. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda uvedl, že EU by se neměla „počínšťovat“.
„Žádné ´zub za zub´, EU by na Trumpova cla reagovat neměla, ideálně ať je Spojeným státům sníží. Nechť místo toho sníží svá vlastní ´vnitřní cla – Green Deal, emisní povolenky, byrokracii a přeregulovanost´,“ řekl.
Elon Musk, který znovuotevřel X Trumpovi, asi dostane pokutu od EK
Za ideální považuje, pokud by EU usilovala o vytvoření zóny volného obchodu. To by znamenalo nulová cla mezi USA a EU. Toto řešení například veřejně naznačil spolupracovník Donalda Trumpa Elon Musk.
Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič po dnešním jednání ministrů zemí EU v Lucemburku uvedl, že EU je připravena diskutovat se Spojenými státy o nulových průmyslových clech i o nulových clech na automobily.
–ČTK/DNA–