Hrubý domácí produkt [HDP] Číny v prvním čtvrtletí letošního roku vykázal meziroční růst o 5,4 procenta. To je o 0,3 procenta více než očekávali analytici. Mezikvartálně přidal čínský HDP 1,2 procenta.
Informuje o tom čínský statistický úřad. Loni čínský HDP rostl o pět procent. V letošním prvním čtvrtletí se na výkonu čínské ekonomiky ještě plně neprojevila cla amerického prezidenta Donalda Trumpa, který první z nich začal zavádět až v březnu. Svou roli i tak sehrála, protože jenom debata o jejich zavedení vedla mnohé americké odběratele čínského zboží k předzásobení se. Což je jeden z faktorů, který v letošních prvních třech měsících prospěl čínské ekonomice.
„Loni v zimě jsme zvýšili v očekávání obchodní války mezi USA a Čínou zásoby a díky tomu můžeme dostát svým závazkům,“ řekl pro The New York Times [NYT] Michael Silver, předseda a šéf chemického holdingu American Elements v Los Angeles.
Dovoz do USA nejen z Číny zůstal zvýšený po celé letošní první čtvrtletí. V únoru překonal hodnotu 401 miliard dolarů [cca 8,86 bil. Kč]. Prudce vzrostl už v lednu. Do Ameriky směřovaly rekordní zásilky mobilních telefonů, zboží pro domácnosti a farmaceutických přípravků, počítačů, zdravotnického materiálu. Stejně tak Amerika ve stejném období vyvezla více než obvykle.
Jak ale dodal pro NYT Michael Silver, poté, kdy došlo k zavedení cel a omezení vývozu kritických surovin z Číny, se „zásoby rychle tenčí“. Upozornil i na rostoucí ceny například u kritických surovin, u kterých Čína v rámci odvetných opatření omezila vývoz. Jde například o magnetické materiály ze vzácných zemin, jež jsou klíčové pro výrobu elektrických pohonů a elektroniky.
Čínský HDP přidává každý rok 5 procent, jak nařídí vláda
I přes aktuální růst ekonomiky ale není situace v Číně ideální. Poptávku v zemi podkopává nejistota ohledně situace na trhu práce, pokračující krize na trhu s bydlením a vysoké zadlužení. To navíc násobí zvýšené výdaje na zbrojení, které loni rostly o 7,2 procenta. Letos Čína na obranu vynaloží 1,78 bilionu jüanů, v přepočtu 5,8 bilionu korun. K těmto nákladům se přidávají náklady a ztráty plynoucí z obchodní války s USA.
„Obchodní válka mezi USA a Čínou začala. Dvě největší světové ekonomiky již neprovádějí stínový box,“ říká pro FinTag generální ředitel poradenské finanční skupiny deVere Group se sídlem v Londýně Nigel Green.
Čína pokračuje v celní válce s USA. Zvyšuje cla na 125 procent
Účinky cel a omezení obchodu v různých oblastech projdou finančními trhy, průmyslem a ekonomikami všech zemí. To, že Trump nakonec oznámil pozastavení cel na 90 dní s výjimkou Číny, podle něj ukazuje, že si uvědomuje ekonomická rizika své politiky.
„Nicméně vztah mezi USA a Čínou vstoupil do období otevřeného nepřátelství, které se jen tak neuvolní. Obchodní válka mezi USA a Čínou již není rizikem – je to realita,“ říká.
Problém má Čína i s deflací. Ceny v meziročním srovnání v letošním prvním čtvrtletí klesly o 0,7 procenta. To se stalo v únoru a značilo první pokles cen od loňského ledna. Dolů je tlačí opět slabá domácí poptávka.
Čína umožní místním vládám nové emise dluhopisů. Jsou předlužené
Čínská vláda sice dlouhodobě signalizuje potřebu zvýšit domácí poptávku a spotřebitelské výdaje, ale finanční náklady přesouvá hlavně na regionální vlády, jež se potýkají s vysokým zadlužením.
„Čínská ekonomika má problém v podobě deflace a dál klesající poptávky,“ uvedl ekonom Č‘-wej Čang ze společnosti Pinpoint Asset Management a dodal: „Je potřeba další uvolnění měnové politiky skrze snižování úrokových sazeb a požadavků na bankovní rezervy.“
Výhledy nepřinášejí příliš optimismu
I přes aktuální solidní růst čínské ekonomiky budoucnost dalšího růstu čínského HDP zůstává hodně nejistá. Švýcarská banka UBS snížila odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 3,4 procenta z dříve předpokládaných čtyř procent. Vyložila to negativními dopady cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. A i v příštím roce UBS počítá se zpomalením růstu na tři procenta.
Americká Nvidia rozjede výrobu čipů v USA do 12 až 15 měsíců
Banka předpokládá, že čínský vývoz do USA se v příštích čtvrtletích propadne o dvě třetiny a že celkový čínský export letos v dolarovém vyjádření klesne o deset procent.
„Domníváme se, že cla na čínské zboží mohou v příštích měsících zvýšit i někteří další obchodní partneři, ale pravděpodobně pouze u specifických produktů a v menším rozsahu než v případě amerických cel,“ píše se ve zprávě UBS.
Bankovní analytici mají za to, že čínská vláda zřejmě podpoří domácí ekonomiku rozpočtovými stimuly v hodnotě až dvou procent HDP. Vláda se podle nich bude soustředit na posílení domácí poptávky a na kroky ke zmírnění dopadů cel na podniky a domácnosti.
–ČTK/RED–