Poslanci dnes [16.4.] schválili nový zákon o podpoře bydlení. Ten zřizuje síť kontaktních míst, kde úředníci poradí lidem v bytové nouzi, co dělat. Počítá i s dobrovolným systémem finančních garancí pro obce i soukromé majitele bytů.
Tedy těch majitelů nemovitostí, kteří se zapojí do veřejného systému zřízeným Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR [MPSV], a svůj byt nabídnou lidem úřadem práce registrovaným jako osoby v bytové nouzi. Zákon má na základě přijatého pozměňovacího návrhu Jiřího Havránka [ODS] pomáhat domácnostem s příjmy do 1,43násobku životního minima. Někteří opoziční řečníci kritizovali toto zúžení jako nepřiměřené. Zákon podle nich pomůže jen malému okruhu lidí. I nevládní organizace žádají velkorysejší podporu.
Loni stouply výdaje na příspěvek na bydlení o 14 %. Přesáhly 20 miliard
Zpočátku by si měl zákonem daný systém podporovaného bydlení podle odhadu Ministerstva pro místní rozvoj ČR [MMR] vyžádat jednu miliardu korun za rok ze státního rozpočtu. V dalších letech výdaje vzrostou až na 1,45 miliardy korun. Od pátého roku fungování má být systém podle MMR rozpočtově pozitivní.
Návrh zákona čelil kritice opozičních hnutí ANO a SPD, která tvrdí, že vznikne náročný, drahý a složitý systém. Ten víc bytů na trh ale nepřinese.
„Tímto zákonem jenom více rozjedeme obchod s chudobou,“ uvedl například poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica [ANO].
„A nic jím nevyřešíme, jenom nahrajeme veřejné peníze soukromým podnikatelům a vzniku nových vyloučených lokalit,“ doplnil.
Někdejšího ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše [Piráti], který vznik zákona inicioval, obvinil z podlehnutí zájmů podnikatelů na nemovitostním trhu. Jmenoval Zdeňka Bakalu, který podle něj negativně působí hlavně na Ostravsku. Takových skupin, které na tomto zákoně vydělají, je ale mnohem víc, řekl poslanec a hejtman v jedné osobě ve Sněmovně.
Nemovitosti v Česku zdražily za posledních devět let o 124 procent
Schválený zákon nově posiluje postavení úřadů práce. Stanoví, že rozhodnou o tom, zda je žadatel v bytové nouzi. Úřad vydá závazné stanovisko kontaktnímu místu na podporu bydlení. Předtím posoudí příjmy a majetek dané domácnosti a vyvodí, zda domácnost spadá do skupiny, které je třeba pomoci. Na návrh Elišky Olšákové [STAN] zařadila Sněmovna do skupiny zvlášť zranitelných osob i osamělé těhotné ženy a samoživitelky.
Ministr Kulhánek zákon obhajuje
Vládní návrh původně počítal s tím, že kontaktní místa bydlení vzniknou u obcí s rozšířenou působností. Těch je v tuzemsku podle dostupných informací 205. Vláda předpokládala, že tak vznikne minimálně 352 nových pracovních úvazků a finanční náklady jen na tato místa vezmou ročně 348 milionů korun. Sněmovní výbor pro veřejnou správu poté snížil předpokládaný počet kontaktních míst na 115, jak nyní zákon stanoví. Vzniknou hlavně v lokalitách, kde je vyšší počet osob ohrožených ztrátou bydlení. A kde jsou pracoviště úřadu práce. Obce, které podobu zákona dlouhodobě kritizují, se budou dobrovolně rozhodovat, zda si zřídí takové kontaktní místo.
Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek [za STAN] zákon ve Sněmovně hájil. Již dříve před poslanci řekl, že v Česku žije více než 160 000 lidí v bytové nouzi. Desetinásobek lidí podle něj řeší takové problémy s bydlením, které by mohly vést až k jeho ztrátě.
„Tento zákon řeší ty skupiny lidí, kteří už jsou v bytové nouzi nebo hrozí, že se do ní dostanou. Tak tento zákon řeší, aby se do ní nedostali, případně se z ní dostali,“ vysvětlil v nedávném podcastu FinTag na toto téma ministr Kulhánek.
Kulhánek: O zvýhodněných úvěrech na bydlení nyní neuvažujeme
Podle něj právě tento zákon lidem v ohrožení bytovou nouzí pomůže snáze získat bydlení v obecních, družstevních nebo soukromých bytech. Zákon do systému bydlení dostane i více bytů, má za to ministr. Podle něj půjde o byty převážně pro nízkopříjmové domácnosti, mladé rodiny s dětmi s nízkými příjmy a širokou skupinu seniorů.
„Na ty myslí tento zákon. Jeho podstata spočívá v podpůrných opatřeních… Abychom těmto lidem dokázali zajistit nějaký standard bydlení, který jim umožní plnohodnotně fungovat na trhu práce. Ve vztahu k dětem pak, aby mohly chodit do školy, do zájmových kroužků,“ uvedl Kulhánek.
Co dál přináší návrh zákona na podporu bydlení
Pro zákon dnes [16.4.] hlasovalo 102 poslanců z řad vládní koalice a opozičních Pirátů. Koalici podpořil i nezařazený poslanec Ivo Vondrák původně zvolený za ANO. Opoziční ANO a SPD hlasovaly proti. Návrh zákona předložila vláda poslancům loni v červnu. Jeho projednávání provázely rozsáhlé debaty a spory. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.
Výsledek bytové politiky státu: 270 tisíc lidí v bytové nouzi
Zákon dále přichází s tím, že vlastník bytu, který bude svůj byt poskytovat systému bydlení, bude muset prokazovat svoji bezdlužnost vůči společenství vlastníků. Zákon obsahuje takzvanou překlenovací asistenci. Ta má fungovat po uplynutí dvouleté podpory. A pokud by se klient případně poté stěhoval do jiného bytu, bude mít dva měsíce asistenci v novém bydlení.
Řešení dostupného bydlení spočívá i ve standardizaci výstavby
V souvisejícím změnovém zákonu Sněmovna přijala pozměňovací návrh, který umožní bytovým družstvům a společenstvím vlastníků odpojovat neplatiče od služeb. Podmínkou bude, že neplatící vlastník bude v prodlení s platbou po dobu tří měsíců. Hlasovalo pro to 173 ze 175 přítomných poslanců.
–ČTK/RED–
Kdopak na tom vydělá ? Lidé kteří 40. let poctivě makali určitě ne. Zase bude zvýhodněna velmi přizpůsobivá nikdy nepracující menšina … nyní k nim přibyly ekonomické vy*írky z neonacist.. UA, vinou vlastizrádné hrůzovlády