Majitelé domů a bytů v Rokytnici nad Jizerou, ve kterých není trvale hlášená osoba, od příštího roku zaplatí násobně víc na dani z nemovitosti. Město tím dorovnává nižší příjmy za trvale hlášené občany. Bytů a domů ale přibývá.
Problém však je, že jejich majitelé nejsou ve městě ani v jeho spádové oblasti hlášení k trvalému pobytu. Většinou si nemovitosti kupují nebo využívají k rekreaci nebo podnikání, nikoli trvalému životu. Takových nemovitostí, tedy bez trvale hlášené osoby, je v tomto krkonošském středisku více než 56 procent. Uvedl to starosta města Petr Matyáš [Starostové pro Liberecký kraj].
V důsledku úbytku trvale hlášených obyvatel i přes to, že se v místě pohybuje stále více lidí, kterým nemovitosti i patří, se vedení Rokytnice rozhodlo tyto ztráty kompenzovat. Od příštího roku zaplatí majitelé nemovitostí bez trvale hlášené osoby vyšší daň z nemovitosti.
„Vzhledem k vysokému podílu nemovitostí určených k bydlení, kde nikdo není přihlášen k trvalému pobytu, bylo rozhodnuto přizpůsobit místní koeficient s ohledem na tuto skutečnost,“ řekl starosta Matyáš.
Majitele nemovitostí by to podle jeho slov mohlo motivovat i k tomu, aby do Rokytnice přesunuli trvalé bydliště. Což by do městské kasy přineslo více peněz ze sdílených daní.
Nižší daň z nemovitosti pro trvalé občany Rokytnice
Koeficient pro výpočet daně z nemovitosti byl dosud v Rokytnici na Jizerou nastaven na hodnotu 2, od příštího roku se ho zastupitelstvo rozhodlo vyhláškou zvýšit na hodnotu 5. To pro všechny obytné a rekreační budovy a ostatní zdanitelné jednotky. U ostatních skupin pozemků, staveb a jednotek zůstane koeficient na hodnotě dva, uvádí vedení města.
Zastupitelstvo zároveň ale schválilo návrh opatření obecné povahy, kterým u vyjmenovaných nemovitostí snížilo koeficient z pěti na dva tam, kde mají trvale hlášené obyvatele. Seznam plánuje město každoročně aktualizovat.
Kraje a obce si na nedostatek peněz rozhodně stěžovat nemohou
S úbytkem trvale žijících obyvatel se menší města a obce potýkají poslední roky. Mimo jiné situaci řeší i kvůli tomu, že nižší počet trvale hlášených obyvatel značí i podstatně nižší příjmy ze sdílených daní. Méně trvalých obyvatel přináší obcím komplikace i v oblasti čerpání dotací, kdy obce s menším počet obyvatel na některé z nich pak ani nedosáhnou.
Konkrétně Rokytnice nad Jizerou měla ještě v roce 1994 kolem 3 500 stálých obyvatel, teď jich je o tisícovku méně. Hlavním důvodem je podle Matyáše drahé bydlení a velmi nízké možnosti uplatnění na trhu práce.
„V minulosti velkou část místních zaměstnávaly textilky, dnes je to hlavně cestovní ruch,“ říká.
Celkově lidí ve městě ležícím v západní části Krkonoš kvůli rekreantům přibývá. Společně s tím rostou nároky na komunální služby.
„Ve městě je potřeba udržovat komunikace, uklízet odpady, sníh, svítit,“ jmenoval některé z nich rokytnický starosta.
Vyšší daňové zatížení nemovitostí bez trvale hlášených osob je podle něj spravedlivější rozložení daňové zátěže ve městě. A dále povede k zajištění příjmů, které odpovídají reálnému využívání nemovitostí. Důvod je, že ve městě a jeho okolí přibývá nemovitostí k bydlení, jejich majitelé je ale mají na investici, podnikání či rekreaci, ne k trvalému bydlení.
Vyšší zdanění nemovitostí přinesl „konsolidační balíček“
Změny v dani z nemovitosti přinesl vládní takzvaný konsolidační balíček. Ten je plošně zvýšil v průměru o 80 procent. Zároveň od letoška některá ustanovení obecních vyhlášek pozbyla platnosti, a města vydávala vyhlášky nové. Nově mohou obce stanovit koeficient pro konkrétně vyjmenované objekty, k tomu ale nestačí vyhláška. Municipality k tomu musí vydat opatření obecné povahy, které ale musí vstoupit v platnost do konce června.
Lidé i firmy dostávají předpisy k dani z nemovitosti. Zvýšení je enormní
Opatření většinou samosprávy využívají ke zvýšení koeficientu u vybraných objektů, například pro průmyslové provozy na okrajích měst. Anebo daň z nemovitosti zvyšují pro neobydlené objekty, v nichž se usídlili lidé bez domova a lidé závislí na omamných látkách. Což městu zvyšuje výdaje na údržbu okolí takových budov.
K takové kompenzaci městských výdajů přistoupili radní v Neštěmicích, jedné z městských částí Ústí nad Labem. Nicméně Rokytnice nad Jizerou zmiňovaným opatřením daňové zatížení nemovitostí naopak snižuje, to ve prospěch trvale hlášených obyvatel.
–ČTK/VRN–