Boeing hlásí 75% růst tržeb za prodej komerčních letadel

128
Tišší a výkonnější motory CFM International LEAP využívá spolu s Boeingem 737 MAX i nová generace Airbusu A320, A320neo. / Foto: Boeing

Americký výrobce letadel Boeing v prvním čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 31 milionů dolarů [cca 680 mil. Kč] z 355 milionů dolarů [cca 7,8 mld. Kč] před rokem. Akcie podniku na zveřejněné výsledky reagovaly výrazným růstem.

Čtvrtletní tržby koncernu meziročně stouply o 18 procent na 19,5 miliardy dolarů [cca 430 mld. Kč]. Tržby v segmentu komerčních letadel ale vzrostly o 75 procent na 8,15 miliardy dolarů [cca 180 mld. Kč]. Boeing v prvním čtvrtletí dodal 130 letadel. To je téměř o 60 procent více než před rokem, kdy na trh dodal 83 letadel.

Letecký gigant o tom informuje ve své výsledkové zprávě za první letošní kvartál. Akcie společnosti ve středečním předburzovním obchodování posílily až o 4,2 procenta.

„Výsledky překonaly očekávání Wall Street a naznačily zlepšení navzdory problémům ve výrobě a globálním obchodním napětím. Boeing hlásí růst výroby a prodeje komerčních letadel, ale stále se potýká s negativním cash flow. Nicméně jde o jeho první růst tržeb od roku 2023,“ komentuje pro FinTag výsledky Boeingu analytik XTB Tomáš Vranka.

Vývoj ceny akcií koncernu Boeing od půlky roku 2016

[Zdroj: xStation]

Šéf společnosti Boeing Kelly Ortberg v dopise zaměstnancům letošek označil za „rok obratu“ a poukázal na zvyšování dodávek letadel a zlepšování jejich kvality.

Firma již dříve oznámila, že v letošním prvním čtvrtletí dodala zákazníkům 130 letadel. Loňskou produkci podle agentury Reuters podkopaly problémy s kvalitou a rozsáhlá stávka zaměstnanců ve Spojených státech.

„Jdeme správným směrem. Díky pokračujícímu zaměření na bezpečnost a kvalitu se začíná zvyšovat naše provozní výkonnost,“ uvádí Ortberg ve výsledkové zprávě.

Jako problém se teď ukazují cla s Čínou

Boeing se ale aktuálně potýká s negativními dopady obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Čelí nejistotě spojené s obchodními vztahy, kde čínská cla ve výši 125 procent komplikují dodávky leteckým společnostem.

Čína pokračuje v celní válce s USA. Zvyšuje cla na 125 procent

Peking nedávno podle agentury Bloomberg nařídil čínským leteckým společnostem, aby od Boeingu nepřijímaly žádné další dodávky letadel. Kelly Ortberg v rozhovoru s televizí CNBC potvrdil, že čínské firmy přestaly přebírat dodávky letadel.

„Měli jsme v Číně tři letadla připravená k dodání. Myslím, že dvě již máme zpátky v USA a na návratu třetího pracujeme,“ potvrdil informaci.

Boeing měl podle Ortberga pro letošní rok v plánu dodat čínským zákazníkům zhruba 50 letadel a nastalou situaci hodlá řešit pragmatickým způsobem.

„U letadel, která ještě nebyla vyrobena, budeme zkoumat možnost přesměrování na jiné zákazníky,“ uvedl šéf společnosti.

Trump nechce zpomalení ekonomiky. Tlačí FED do nižších úroků

Podle jeho slov existuje mnoho zájemců o letadla 737 MAX, která jsou nejprodávanější řadou firmy Boeing. Akcie společnosti včera pokračovaly v růstu i díky vyjádření amerického prezidenta Trumpa. Ten naznačil, že by měla celková cla vůči Číně nakonec klesnout.

Oživení v oblasti komerčních letadel

Podle vyjádření firmy výroba letounů 737 MAX rychle roste a letos by mohla dosáhnout 38 letadel měsíčně. Firma plánuje získat schválení od amerického leteckého úřadu [FAA] pro zvýšení výroby na 42 kusů měsíčně. Což by se mělo stát už letos.

Boeing 737 MAX je čtvrtá generace dvoumotorového proudového dopravního letounu Boeingu 737 na krátké a střední tratě. Hlavní novinkou jsou větší, o 10 až 15 procent úspornější, tišší a výkonnější motory CFM International LEAP, které používá i nová generace Airbusu A320, A320neo. Typ má i nový tvar křídel, využívá moderní kompozitní materiály. Prodává se ve čtyřech verzích.

Podniky Boeing a Airbus letos dodaly pouhých 267 letadel

Naopak tržby v segmentu Defense, Space & Security Boeingu v letošním prvním kvartále klesly o devět procent na 6,3 miliardy dolarů [cca 139 mld. Kč] s provozní marži 2,5 procenta. Což podle Tomáše Vranky značí stabilizaci výkonu.

„V průběhu čtvrtletí Boeing získal významnou zakázku za 62 miliard dolarů, zhruba 1,4 bil. Kč, na návrh a výrobu letounu F-47, budoucí stíhačky amerického letectva. Tato objednávka se ale zatím připravuje,“ doplnil.

Společnost zároveň oznámila prodej své divize Digital Aviation Solutions společnosti Thoma Bravo za 10,55 miliardy dolarů [cca 233 mld. Kč]. Podle dostupných informací objednávky na komerční letouny má Boeing v objemu 5 600 letadel za v přepočtu 12 bilionů korun.

–DNA/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here