Srážková daň by mohla nakonec zůstat, naznačil Jurečka

655
srazkova
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v době, kdy ještě jako předseda vedl KDU-ČSL. / Foto: Redakce FinTag

Ke zrušení srážkové daně by nakonec nemuselo dojít. Kvůli opozicí hrozícímu blokování schvalování zákona, který ji ruší, by mohlo „spadnout pod stůl“ i nové jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů [JMHZ]. A to si vláda nepřeje.

Stínová ministryně financí a předsedkyně sněmovního klubu hnutí ANO Alena Schillerová jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů podporuje, ale s několika výhradami. Tou nejzásadnější je zrušení srážkové daně, které zákon o JMHZ i přináší.

„Zrušení srážkové daně je černá kaňka na jinak dobrém návrhu jednotného hlášení,“ uvedla Schillerová ve středu [23.4.] při prvním čtení zákona ve Sněmovně.

Vládu ve své řeči vyzvala, aby nerušila srážkovou dan. Její případné zrušení přinese komplikace především pracovníkům na dohody, studentům, ženám i mužům na rodičovské dovolené. A všem dalším, kteří si skrze tuto pracovní formu přivydělávají a daňovou povinnosti z příjmu si splní jednorázovou srážkou prostřednictvím zaměstnavatele.

„Škodlivý záměr musí ze zákona pryč,“ uvedla s poukazem na další už mírnější výtku.

Podle Schillerové nemá vláda systém JMHZ plně připravený. A tedy na něm bude muset zapracovat budoucí vláda, která vzejde z podzimních sněmovních voleb. Zrušení srážkové daně odmítá. Zároveň zopakovala to, co již minulý týden na tiskové konferenci ANO. A sice, že pokud tento návrh z předlohy nezmizí, je hnutí připraveno zákon o JMHZ blokovat tak dlouho, aby ho vláda nestihla prosadit do konce volebního období. To v zájmu ochrany zaměstnanců, vysvětlila.

Ministr Jurečka naznačil zachování srážkové daně

Návrh zákona o jednotném hlášení ve středu [23.4.] v úvodním kole podpořila Poslanecká sněmovna PČR. Zákon má začít platit od ledna roku 2026. Navazuje na něj změnový zákon měnící související zákony. I ten Sněmovna v úvodním kole podpořila. Právě tato navazující předloha počítá se zrušením institutu srážkové daně a také s elektronickou podobou evidenčních listů důchodového pojištění.

V reakci na slova Schillerová ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL] jako předkladatel návrhu uvedl, že bude nutné se dohodnout. To proto, aby zákon „jen“ kvůli tomuto bodu, návrhu na zrušení srážkové daně, nespadl pod stůl. Čímž naznačil, že by mohlo ustanovení rušící srážkovou daň ze zákona nakonec zmizet.

Návrh čtyřkoalice na zrušení srážkové daně bude ANO blokovat

Podle Schillerové už se návrh v tomto směru připravuje na Ministerstvu financí ČR. Obě strany budou hledat cestu, aby zůstal zachován současný stav, dodala poslankyně.

Se zrušením srážkové daně nesouhlasí ani poslanci hnutí SPD. Podle poslankyně Lucie Šafránkové tato změna zbytečně zkomplikuje život pracujícím lidem. Uvedla ve Sněmovně.

U JMHZ ministr práce Jurečka před poslanci řekl, že pokud se od příštího roku podaří novinku zavést do praxe, naváží na ni další funkce. Z nich plynou výhody pro zaměstnavatele, úřady, a jak uvedl, i pro domácnosti. Konkrétně jmenoval to, že v případě podání žádosti o hypoteční úvěr si banka sama ověří příjmy žadatelů a spolužadatelů. To za podmínky, že k tomu dají žadatelé souhlasy.

Srážková daň se má zrušit ve dvou fázích

Podle stávajícího návrhu zákona má mít zrušení srážkové daně dvě fáze. První přijde od ledna 2026, kdy se opatření dotkne fyzických osob, daňových nerezidentů, s členstvím v orgánech právnických osob.

K úplnému zrušení srážkové daně pak dojde od 1. ledna 2027. Navrhované zrušení vláda Petra Fialy [ODS] vysvětluje tím, že v souvislosti se zavedením jednotného měsíčního hlášení se změní zásadně i správa daně z příjmů fyzických osob. Hlášení zaměstnavatelů finančním úřadům měsíčně dá údaje o výdělcích zaměstnanců. Úřady tím získají přehled o všech příjmech ze zaměstnávání poplatníků. A to i těch, na které se v současnosti uplatňuje srážková daň. Zaměstnanec se sám rozhodne, zda požádá svého zaměstnavatele o roční zúčtování, nebo podá daňové přiznání.

–VRN/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here