Volby v USA: Vyšší inflace, silnější dolar či konec zisků zbrojařů?
Investiční analytici a členové expertního týmu projektu #VítěznéPortfolio se v anketě na FinTag zamýšlí nad tím, co ekonomice USA a finančním trhům přinese v prezidentských volbách vítězství jak Kamaly Harrisové, tak Donalda Trumpa.
V Rusku dál stoupá inflace. Nyní je 9,8 procenta
Ruská centrální banka zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu z 19 na 21 procent. To je vůbec nejvíce od roku 2013, kdy ruská centrální banka tuto sazbu zavedla. Inflace v zemi v září stoupla na 9,8 procenta ze srpnových 7,5 procenta.
Trump vs. Harrisová: Kdo zadluží Ameriku víc?
Americké prezidentské volby začaly. Vítěz se po nich ale ocitne tváří v tvář realitě rekordně deficitních veřejných financí USA. Jedna z důležitých otázek tak zní, kdo se s tím lépe vypořádá. Bude to Kamala Harrisová, nebo Donald Trump?
Putin v Kazani navrhl zemím BRICS společnou obilnou burzu
Ruský prezident Vladimir Putin na aktuálním summitu zemí BRICS v ruské Kazani navrhl vznik nové globální obilné burzy. Země BRICS vyzval i k vytvoření aliance pro umělou inteligenci [AI] s cílem regulovat a stanovit etické normy pro AI.
Válka na Ukrajině je drahá. EU a USA využijí ruské peníze
Europoslanci schválili půjčku Ukrajině ve výši až 35 miliard eur [cca 883 mld. Kč]. Půjčku Ukrajinci splatí výnosy ze zmrazených ruských státních aktiv v Evropské unii. Ta činí zhruba 210 miliard eur [cca 5,3 bil. Kč].
Počet insolvencí firem v Česku, ale i v Evropě rychle roste
Podle aktuální Zprávy o globální platební neschopnosti společnosti Allianz Trade letos v Česku skončí v insolvenci o deset procent více firem než loni. S krachy se ale potýkají i firmy v západní Evropě a Spojených státech.
V Británii brání rozvoji zbrojního průmyslu ESG principy
Vzhledem k pokračující válce na Ukrajině požadují britské zbrojní firmy, ale i finanční sektor, aby vláda odstranila překážky v podobě lpění na principech ESG. To proto, aby nebránily financování zbrojních zakázek.
Globální obchod roste, ale ohrožují jej války a geopolitika
Kontejnerové a tankerové lodě převážejí po světě každý den zboží za desítky miliard dolarů. V některých částech světa se lodní trasy ale proměňují do úzkých průlivů a kanálů, kde dopravu a obchod ohrožují lokální nepokoje.
Čínský HDP ve 3. kvartále přidal 4,6 %. A dál poroste, slibují úřady
O 4,6 procenta meziročně vzrostl čínský hrubý domácí produkt [HDP] v letošním třetím čtvrtletí. Výsledek je mírně nad očekáváním ekonomů. Uvedla to agentura Reuters. Čínský HDP nyní podpoří čínská vláda ještě finančními stimuly.
ECB opět snížila úroky. V EU klesají ceny elektřiny, ale ne v ČR
Evropská centrální banka dnes [17.10.] podle očekávání snížila úroky. Česká inflace se dostala na desáté místo v žebříčku harmonizované inflace v EU.
Česko propadlo v Indexu ekonomické svobody
Česko je 24. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 176 sledovaných států světa. Proti loňskému Indexu ekonomické svobody si ale pohoršilo o několik příček. Z hlediska ekonomické svobody propadlo i v absolutním hodnocení.
Spojené státy obnovují výrobu oceli, ale už jen té zelené
Republikánský kongresman za Kalifornii Ro Khanna předložil zákon o výrobě zelené oceli – Modern Steel Act. S jeho pomocí chce obnovit tradiční americký průmysl, ocelářství, na němž byly USA kdysi vybudovány.
Demokracie není všelék, říká nositel Nobelovy ceny za ekonomii
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Daron Acemoglu, Simon Johnson a James Robinson působící ve Spojených státech. Ceny dostali za výzkum vlivu společenských institucí na rozdíly v prosperitě mezi zeměmi.
Disrupce je tu od nepaměti, říká portfolio manažer Wesley Lebeau
Portfolio manažer Amundi Wesley Lebeau je manažerem fondu Amundi CPR Disruptive a povede i nový tematický fond zaměřený na umělou inteligenci [AI]. Co si myslí o disrupci jako takové a aktuálním vývoji na finančních trzích?
Čína podpoří ekonomiku v přepočtu za biliony korun. A to hned
Čínská vláda podpoří lidi s nízkými příjmy, realitní trh a doplní kapitál státních bank. Ministr financí Lan Fo-an podle agentury AFP uvedl, že Čína v příštích třech měsících vydá dluhopisy za zhruba 2,3 bilionu jüanů [cca 7,5 bil. Kč].
Francie řeší dluh. Vláda víc zdaní firmy a uvalí poplatek na bohaté
Francouzský premiér Michel Barnier chce deficit státního rozpočtu zacelit hlavně vyššími daňovými příjmy od firem a bohatých domácností. A tak asi 60 tisíc domácností a čtyři stovky firem více přispějí do státního rozpočtu Francie.
Bloomberg: EU potřebuje mnohem větší rozpočet
Léčba zaostávající evropské ekonomiky spočívá ve „více Evropy“. A více Evropy značí i více peněz pro evropské projekty. A více peněz na společné evropské projekty znamená větší unijní rozpočet a více EU dluhopisů.
V Indii plesniví rýže ve skladech. Je za tím vládní omezení vývozu
Indie, jeden z největších vývozců obilí, má přeplněné sklady a další sklizeň je na obzoru. Ve státě Čhattísgarh, asi 1 200 kilometrů jihovýchodně od Nového Dillí, zásoby rýže z minulé sklizně plesniví.
Čínské akcie: Přichází obrat po letech strádání?
Čínský akciový index CSI 300 v září přidal přes 15 %. Je za tím měnová politika centrálních bank i fiskální stimuly čínské vlády. Zda přichází čas čínských akcií, řeší na FinTag obchodní ředitel XTB a spolupracovník redakce Vladimír Holovka.
Čínské součástky v autech vadí. Jsou totiž bezpečnostním rizikem
Prostřednictvím bezdrátového spojení lze mnohé auto za jízdy odemknout či otevřít jeho zavazadlový prostor a co hůře, i aktivovat brzdy. Je ale skutečně možné, aby řidiči ztratili kontrolu nad řízením ve svých autech?